Zákon č. 89/2012 Sb. – Občanský zákoník účinný od 1.1.2014:

STRUČNĚ a ZJEDNODUŠENĚ (vždy po daních si rozdělíme úrodu):
Peníze nejsou nemovitost. Proto je lze darovat bez písemné smlouvy (pokud je z čistého zisku uhrazena 15% daň). Výše uvedená agentura spolupracuje s autorem systému šíření ZDRAVOTNÍ OSVĚTY. Nyní provozuje jeho další, prokazatelně prospěšné projekty s velmi nízkými náklady. Na těchto stránkách se s nimi lze seznámit, včetně ekonomické rozvahy:

Jelikož v názvu agentury figuruje jméno autora, náleží mu z jejího zisku smluvně 80% podíl. O ten se již před více než třiceti lety rozhodl dělit, a to s těmi, kteří jeho projektům věnují patřičnou pozornost. Pak je snadné do nich zasadit malou „pecku“ (viz video níže).
Nejen Jožka Zelený má toto jediné přání: Aby podílníci na zisku věnovali něco ze svých podílů na dobročinné účely ve svém okolí (nebo na „onkologii“ či oblíbenou nadaci).

Rok 2025 je posledním rokem, kdy se můžou přidat na stranu šiřitelů nezištné pomoci i ti věřitelé, kteří přispějí poprvé. Vše podstatné je pod čarou rozesílaných mailů, tj. ZDE.

Na základě níže popsaného se nebráníme uzavřít „Smlouvu Tichého společníka“:

Tichý společník (Díl 14; Tichá společnost; co Smlouva NEOBSAHUJE):

§ 2747

Základní ustanovení
(1) Smlouvou o tiché společnosti se tichý společník zavazuje k vkladu (příspěvku za rok 2025, aby byly pro všechny stejné podmínky, bez ohledu na příspěvky z let minulých), kterým se bude podílet po celou dobu trvání tiché společnosti na výsledcích podnikání podnikatele, a podnikatel se zavazuje platit tichému společníkovi podíl na zisku.

(2) Tichá společnost může být ujednána i k účasti tichého společníka jen na provozu některého ze závodů podnikatele.

§ 2748

(1) Tichý společník předá podnikateli předmět vkladu (příspěvek na šíření ZDRAVOTNÍ OSVĚTY) bez zbytečného odkladu…

(2) Vkládá-li se nemovitá věc, nabývá k ní podnikatel na dobu trvání tiché společnosti užívací a požívací právo. Je-li předmětem vkladu něco jiného, má se za to, že podnikatel nabyl k předmětu vznikem tiché společnosti vlastnické právo.

§ 2749

(1) Tichý společník má právo nahlížet do obchodních dokladů a účetních záznamů podnikatele. K ujednání, které toto právo omezuje nebo vylučuje, se nepřihlíží, osvědčí-li tichý společník rozumný důvod domnívat se, že obchodní doklady a účetní záznamy nejsou vedeny správně nebo poctivě.

(2) Podnikatel vydá tichému společníkovi stejnopis účetní závěrky bez zbytečného odkladu po jejím vyhotovení a případném schválení, je-li vyžadováno.

§ 2750

(1) Nehledě k tiché společnosti je ze všech právních skutečností vzniklých z podnikání zavázán jen podnikatel.

(2) Je-li jméno tichého společníka obsaženo ve jménu, popřípadě v obchodní firmě podnikatele, ručí tichý společník za dluhy podnikatele.

(3) Prohlásí-li tichý společník osobě, s níž podnikatel jedná o uzavření smlouvy, že podnikají oba společně, ručí za dluhy podnikatele vyplývající z uzavřené smlouvy.

Podíl tichého společníka na zisku nebo ztrátě
§ 2751

(1) Tichý společník se podílí na zisku (a) na ztrátě podnikatele v ujednané výši, jinak (jen) ve výši jeho vkladu a zavedené praxi stran, popřípadě vzhledem k zvyklostem. K ujednání, podle něhož se tichý společník nepodílí na zisku nebo na ztrátě, se nepřihlíží.

(2) Výše podílu tichého společníka se určí z čistého zisku (a rozdělí mezi všechny lékaře stejným dílem). Vytváří-li podnikatel fond, se kterým nesmí libovolně nakládat, odečte se z čistého zisku zákonný příděl do takového fondu.

§ 2752

Podíl na zisku vyplatí podnikatel do třiceti dnů po vyhotovení účetní závěrky a jejím případném schválení, je-li vyžadováno (výše vkladu tichého společníka, resp. příspěvku v roce 2025, nemá vliv na výši každoročního podílu na zisku).

§ 2753

(1) Na ztrátě se tichý společník podílí stejně jako na zisku; k opačnému ujednání se nepřihlíží. O podíl tichého společníka na ztrátě se jeho vklad snižuje; tichý společník není povinen vklad o podíl na ztrátě doplnit.

(2) Byl-li tichému společníkovi podíl na zisku již vyplacen, není povinen jej při pozdější ztrátě vracet.